W miniony weekend miałam przyjemność uczestniczyć w klinice z światowej klasy trenerem, profesorem Hiszpańskiej Szkoły Jazdy z Fundacion Real Escuela Andaluza Del Arte Ecuestre w Jerez, Juanem Jose Verdugo.
Nasz sklep zasponsorował wszystkim uczestnikom kliniki małe upominki 🙂

Juan zajmuje się w Real Escuela szkoleniem ujeżdżeniowym koni na poziomie Grand Prix, zajmuje się nie tylko klasycznym ujeżdżeniem, ale także tradycyjnymi dla tego regionu Europy stylami jazdy. W Hiszpanii konie to duma narodowa, a jazda konna urosła tutaj do rangi sztuki. Czołową szkołą o najwyższym poziomie jest właśnie Real Escuela w Jerez, a jej profesorowie są powszechnie znani i szanowani. Juan trudni się na co dzień przygotowaniem koni i jeźdźców do spektaklów i zawodów.

Niestety nie mogłam być obecna pierwszego dnia kliniki, przybyłam dopiero na drugi jednak nawet jeden dzień wystarczył aby wzbudzić mój podziw oraz chęć zagłębienia się w tajniki Hiszpańskiej Szkoły Jazdy. Jeźdźcy mieli możliwość przybycia z własnym koniem lub wypożyczyć słynnego konia Blanki Satory Escudero VII PRE (niedawno mogliście go podziwiać w teledysku Cleo „Zabiorę nas”). W ciągu jednego treningu widziałam jakie postępy czynią jeźdźcy pod wodzą Juana, koń, który na początku treningu miał trudności w wykonaniem piaffów czy passage’ów na sam koniec treningu wykonywał je praktycznie bez większego problemu. Jeśli takie postępy jeźdźcy są w stanie osiągnąć podczas jednego/dwóch treningów, to co mogli by osiągnąć gdyby Juan był tutaj na miejscu :D!

stęphiszpa

Stęp hiszpański w wykonaniu Oliwii Adamczewskiej i Escudero VII PRE, monitorują Juan Jose Verdugo i Blanka Satora fot. by Emilia Kembłowska

Przede wszystkim na treningu panował spokój i opanowanie, wymagano od konia i jeźdźca pełnego skupienia podczas wykonywanych ćwiczeń. Gdy pojawiały się jakieś problemy Juan dokładnie tłumaczył jak ćwiczenie powinno zostać wykonane, jak powinien pracować jeździec aby koń odpowiedział w pożądany sposób i jak go za to nagrodzić. Każdy trening był dostosowany do poziomu jeźdźca i konia, jeśli ktoś chciał nad czymś popracować, zależało mu na wzmocnieniu jakiegoś aspektu, Juan układał trening pod niego- nic na siłę.

cwiczenia

Nauka passage’u w wykonaniu Marty Urbaniak i jej klaczy Sary fot. by Emilka Kembłowska

Na koniec treningu mieliśmy przyjemność oglądać i poznać technikę pracy na długiej wodzy. Element ten jest mało stosowany w naszym kraju jednak daje niesamowite możliwości i spektakularne efekty. Można z ziemi pracować z koniem nad ustępowaniami, korygować jego ustawienie oraz wygięcie.

pracanadlug

Juan Jose Verdugo i Poderoso XXXVIII

W przyszłości na pewni nie raz, jeśli będzie okazja, planuję wziąć udział w cyklu tych klinik 🙂 Wam także to gorąco polecam!
Później mieliśmy przyjemność oglądać pokaz Blanki Satory na jej ogierze Escudero VII PRE. Blanka ubrana była w klasyczny hiszpański strój, a Escudero w typowy dla tej części Europy rząd.
Kto nie miał przyjemności być nigdy w Hiszpanii i zobaczyć pokazu koni andaluzyjskich na pewni po tym pokazie zapragnął tam by♥ Ja na pewno 😉 jazda

ikłod

Ukłon proszę 🙂 fot. by Emilia Kembłowska

Z ten weekend wypadało także otwarcie sezonu na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice. Miałam możliwość obejrzenia także paru konnych wyścigów 🙂 Przyznam szczerze, że atmosfera jaka unosiła się w powietrzu sprawiała, że sama chciałam coś postawić, jednak szybko okazało się, że jednak nie powinnam 😉 koń, którego sobie upodobałam, dobiegł niestety ostatni na linię mety 😉

wyscig

fot by Emilia Kembłowska

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *